Teoriasta käytäntöön – kliininen päättely AVH-kuntoutuksessa

Ajankohta

03.02. - 03.02.2027

Paikka

Pasilankatu 14, 00240 Helsinki

Koulutuksen laajuus

0,5 op sisältäen lähiopiskelupäivän ja ennakkotehtävän

Ilmoittaudu viimeistään

27.01.2027

Toteutustapa

Lähikoulutus

Kohderyhmä

Fysio- ja toimintaterapeutit

Paikkoja

Vapaita paikkoja

Koulutuksen sisältö

Koulutuspäivä tarjoaa mahdollisuuden syventää osaamista AVH-kuntoutuksessa. Päivän aikana pureudutaan kliinisen päättelyn keskeisiin tekijöihin ja siihen, miten teoreettinen tieto muuntuu käytännön terapiaksi. Koulutuksessa yhdistyy uusimman tutkimustiedon ja käytännön soveltamisen näkökulma.

 

Koulutuspäivän teemat:

  • Kliinisen päättelyn keskeiset periaatteet: miten havainnot, tavoitteet ja terapiavalinnat kytkeytyvät toisiinsa?
  • Neurofysiologian ja toimintakyvyn muutosten välinen suhde – mitä tämä tarkoittaa terapiassa?
  • Spastisuus, jähmeys vai jotain muuta? Terminologiaa ja ilmiöiden tunnistamista AVH-asiakkaalla
  • Oppimisen ja muovautuvuuden tukeminen kuntoutuksessa – mitkä tekijät edistävät tehokasta oppimista?

Koulutuspäivä klo 8.30-16.15


Kenelle koulutus sopii:

Koulutus on suunnattu fysio- ja toimintaterapeuteille, joilla on jo kokemusta AVH-asiakkaiden kuntoutuksesta ja jotka haluavat vahvistaa kliinistä päättelyään sekä syventää ymmärrystään terapiavalintojen taustalla olevasta tutkimustiedosta. Päivän sisältö syventää aiempaa tietoa ja soveltaa sitä käytäntöön, joten aikaisemmista aiheeseen liittyvistä koulutuksista on hyötyä.

Osaamistavoitteet

Koulutuksessa jälkeen osallistuja:

  • vahvistaa kliinistä päättelyään ja osaa perustella terapiavalintojaan asiakkaasta tehtyjen havaintojen, tavoitteiden ja teoriatiedon pohjalta.
  • syventää ymmärrystään AVH:n aiheuttamien neurofysiologisten ja toimintakykyyn liittyvien muutosten yhteydestä sekä niiden merkityksestä kuntoutuksessa.
  • osaa tunnistaa ja jäsentää AVH-asiakkaan toimintakykyyn ja liikkumiseen vaikuttavia ilmiöitä ja hyödyntää tätä tietoa kuntoutuksen suunnittelussa.
  • osaa soveltaa oppimista ja muovautuvuutta koskevaa tietoa kuntoutuksessa ja terapiatilanteiden suunnittelussa.

Ajankohta

03.02. - 03.02.2027

Hinta

275 € + alv 25,5 %, Suomen Kuntoutusyrittäjät ry:n jäsenhinta 250 € + alv 25,5 %

Kouluttaja(t)

Kirsi Säynevirta, fysioterapeutti YAMK, Bobath Kouluttaja (IBITA), Affolter-terapeutti

Ilmoittaudu koulutukseen

Tulossa koulutukseen? Katso lisätietoja täältä

Siirry takaisin sivun alkuun